Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
DIVADLO NA KONCI SVETA tlačová správa

DIVADLO NA KONCI SVETA

Postfaktický kabaret zo súčasnosti. Bábkové hypnotické antivírové mystérium. Pre dospelých.

 

Už včera sme vás informovali o internej generálke kabaretu DIVADLO NA KONCI SVETA, ktorou 1. apríla zavŕšime skúškový proces.  A nevieme sa dočkať!!!

Na počiatku to mala byť hra o pandemickej situácii a jej dopadoch na fungovanie (ľudí, divadla, sveta). Postupom času sme témy prehodnocovali. „Divadlo na konci sveta neznamená, že sme na konci sveta a je koniec, znamená to vždy niečo, čo nám umožňuje vykročiť dopredu, nanovo, na inú cestu..." hovorí Iveta Škripková, riaditeľka BDNR a zároveň jedna z autoriek textov kabaretu. Keďže sa nachádzame v bábkovom divadle, ktoré je žánrovo spojené s rozprávkami, prijali sme tento fakt ako východisko a rozhodli sme sa na rozprávky pozrieť inak, z inej strany. Oslovili sme slovenských autorov a slovenské autorky z rôznych profesijných oblastí, s odlišnými rukopismi a charaktermi a ponúkli im možnosť, napísať klasickú rozprávku neklasicky, po svojom, s využitím akýchkoľvek štylistických a literárnych prostriedkov.

Autorská mozaika je bohatá. Tvoria ju Michal Havran, Iveta Horváthová, Jana Juráňová, Laco Kerata, Juraj Šoko Tabaček. Pripravili súbor príbehov, ktoré napriek absolútnej odlišnosti, dokonale ladia do Divadla na konci sveta. Každý z autorov a autoriek dostal na výber, ktorú z klasických rozprávok spracuje inverzne, po novom a pre dospelých. Mozaiku tvorí: Rozprávka o Ježiškovi, Nebojsa Michala Havrana, Ruženka v izolácii, Kozliatka, mama koza a vlk 2020, Prológ a epilóg Ivety Horváthovej, Syndróm Popoluška Jany Juráňovej, Červená čiapočka Laca Keratu a Svetovládny rytier Juraja Šoko Tabačeka (námet Pavol Dobšinský).

Chceli by ste sa dozvedieť viac? Tlačovú správu, v ktorej predstavujeme aj autorov a autorky, nájdete TU.

 

Okrem autorov sa na príprave inscenácie DIVADLO NA KONCI SVETA podieľali:

Réžia: Marián Pecko

Asistentka réžie: Anna Hajduková

Scéna: Pavol Andraško a.h.

Hudba: Juraj Haško a.h., Adam Šamaj a.h. (Ruženka v izolácii), v inscenácii je použitá ária Casta Diva Vincenza Belliniho z opery Norma v interpretácii Márie Callas a úryvok zo songu Shanie Twain Ka-ching.

Kostýmy, bábky: Eva Farkašová a. h.

Video šoty pripravili : Peter Komár, Marián Pecko. Vo videozáznamoch účinkovali Jakub Horničák, Lukáš a Tomáš Kováč, Matúš Hollý, Martin Púpala a Kristína Bubelínyová.

Výroba inscenácie: Ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej, svetlo: Pavol Bukovina, zvuk: Pavol Bukovina, Marek Horváth. Javisková technika: Martin Púpala, Daniel Chlumecký.

HRAJÚ:

Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Andrej Polakovič, Ľubica Pradidová a.h., Alena Sušilová, Dodo Šamaj, Mária Šamajová, Terézia Šusteková a.h., Daniel Žulčák a.h.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: Dodo Šamaj