Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

2020

Tradične, ako býva zvykom každý rok, avšak tentoraz bez priamej účasti v Bratislave, Literárny fond udeľoval prémie a ceny za divadelný počin v divadelnej sezóne 2019/2020 na základe návrhov jednotlivých divadiel. Naše divadlo získalo dve prémie za herecký výkon a jednu cenu za dramaturgiu:

  • IVANA KOVÁČOVÁ, za interpretáciu postavy Mama sova v inscenácii O malej sove, ktorá sa bála tmy (réžia M. Pecko, premiéra 29. 9. 2019) a za interpretáciu postavy Amaranty v predstavení Tajomný maják (réžia J. Rázusová, premiéra 7. 2. 2020)

  • ANNA HAJDÚKOVÁ, za herecký výkon v hre O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu (réžia M. Pecko, premiéra 12. 1. 2020)

  • IVETA ŠKRIPKOVÁ, za objav nových autorov/autoriek v predchádzajúcej sezóne (doteraz neuvedených na Slovensku) a iniciovanie rôznorodých projektov so školami a verejnosťou.

 

2019

Literárny fond udeľoval Ceny a Prémie za sezónu 2018/2019. Ocenenia získali členovia a členky nášho umeleckého súboru: 
  • MARIÁN PECKO, za réžiu inscenácie Amália dýcha zhlboka (premiéra 15. 12. 2018)
  • ANNA HAJDUKOVÁ, za hereckú interpretáciu postavy Márie v inscenácii Motýľ na anténe (premiéra 26. 10. 2018) 
  • SOŇA FERANCOVÁ, hostka divadla, ocenenie získala za réžiu inscenácie Motýľ na anténe v BDNR (premiéra 26. 10. 2018)
PRESTÍŽNU VÝROČNÚ CENU LITERÁRNEHO FONDU ZA HERECKÝ VÝKON ZÍSKALA MÁRIA ŠAMAJOVÁ ZA POSTAVU AMÁLIE V INSCENÁCII AMÁLIA DÝCHA ZHLBOKA (réžia Marián Pecko, premiéra 15. 12. 2018) 

 

2018

Štyri členky a člen umeleckého súboru BDNR získali Prémie Literárneho fondu za umelecké výkony v rôznych oblastiach:

  • Maťa Grifelová za koncept a réžiu 5. časti projektu Batolárium - predstavenia pre batoľatá od 15 mesiacov Hmatuláci (premiéra 4. 3. 2018). 
  • Marián Pecko, za réžiu inscenácie pre dospelých Európa v korešpondencii (premiéra 17. 11. 2017).
  • Mária Šamajová za hereckú interpretáciu postavy Nemky v inscenácii Monológy na doma (premiéra 4. 5. 2018), s prihliadnutím na iné postavy, ktoré herečka stvárnila v danej sezóne.    
  • Eva Dočolomanská, za hereckú interpretáciu postáv Hannah Arendt a Sestry Marie Faustyny v inscenácii Európa v korešpondencii (premiéra 17. 11. 2017), s prihliadnutím na jej hereckú interpretáciu v inscenácii Monológy na doma.  
  • Ivana Kováčová, za hereckú interpretáciu postavy Listu a iných postáv v inscenácii Európa v korešpondencii (premiéra 17. 11. 2017).  

 

2017

  • Festival Bábkarská Bystrica TOUR, Dvojitý impulz získal medzinárodné ocenenie Laureát EFFE (Udeľované Európskou festivalovou asociáciou v spolupráci s Európskou úniou) a zaradil sa tak medzi 26 najlepších umeleckých festivalov v Európe. 
  • Festival Bábkarská Bystrica bol zároveň ocenený zvláštnou cenou poroty na divadelnom ocenení sezóny DOSKY 2017.
  • Prémie Literárneho fondu získalo 5 členov a členiek US divadla: IVETA ŠKRIPKOVÁ za koncept a réžiu projektu pre deti Familiárium, za scenár a réžiu inscenácie pre dospelých Babie leto. MARIÁN PECKO za réžiu inscenácie Eugen Onegin, ktorú pohostinsky naštudoval v Divadle Jonáša Záborského v Prešove (premiéra 3.3.2017) spolu s prihliadnutím k réžii inscenácie pre deti Židovské rozprávky, ktorú režíroval v BDNR. MONIKA TATARKOVÁ za réžiu inscenácie Indiánske rozprávkyPETER BUTKOVSKÝ za hereckú interpretáciu postavy Cínového vojačika v Rozprávke o Statočnom cínovom vojačikovi, uvádzanej v rámci projektu Familiárium, s prihliadnutím na Indiánske a Africké rozprávky. IVANA KOVÁČOVÁ za hereckú interpretáciu postavy babičky a viacerých iných postáv v inscenácii Babie leto. 
  • Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii Divadlo získal MARIÁN PECKO za réžiu inscenácie Vojna nemá ženskú tvár v SKD Martin (premiéra 13. 1. 2017). 

 

2016

Medzinárodný festival Bábkarská Bystrica, disponoval aj v roku 2016 značkou kvality EFFE Label, stal sa tak súčasťou významnej medzinárodnej platformy EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe (Európa pre festivaly, Festivaly pre Európu). 

Prémiu Literárneho fondu získal náš herec PETER BUTKOVSKÝ, ktorý získal prémiu za herecký výkon v inscenácii Náukobeh slovenčini, rovnako ako ALENA SUŠILOVÁktorá získala prémiu za stvárnenie symbolickej postavy slovenčiny v tej istej inscenácii.

 

2015

Medzinárodnému festivalu súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých Bábkarská Bystrica bola v tomto roku udelená EFFE label 2015 - 2016. Festival sa tak stal súčasťou významnej platformy EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe ( Európa pre festivaly, Festivaly pre Európu).

Druhé významné ocenenie získalo BDNR na festivale Bábková Žilina 2015 za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku Hašterica 2015 za cyklus Batolárií. 

Prémiu slovenského Literárneho fondu za herecký výkon získali herečky Mária Šamajová, za postavu Terézie Vansovej v inscenácii T.V. Recepty a Ivana Kováčová, za postavu suky Fidélie v inscenácii Bláznove zápisky. 

Prémiu za dramaturgiu a réžiu získala Ajka Liňajka, za návrh a realizáciu štvrtého dielu z cyklu inscenácií pre batoľatá Čiarkolárium. 

 

2014

Výročnú cenu za réžiu v oblasti divadla od Slovenského literárneho fondu získal režisér Marián Pecko za inscenáciu Nostalgia. Prémie za herecké výkony v tejto inscenácii získali herečky Mária Danadová, Mária Šamajová a herci Juraj Smutný a Tomáš Mischura. Interný herec a herečka s priahliadnutím na herecký výkon v inscenácii Ilona, žena Hviezdoslavova.

Na festivale Bábkarská Bystrica 2014, Dvojitý impulz získalo Bábkové divadlo na Rázcestí za inscenáciu Dobrú chuť, vlk! Cenu detskej poroty (3. miesto).
Eva Dočolomanská získala Cenu literárneho fondu za postavu v inscenácii Diagnóza: Slovo.

 

2013
Prémiu za herecký výkon získala Mária Šamajová za stvárnenie postavy Zajaca a viacerých postáv v inscenácii pre deti M. Gusniewskej Dobrú chuť, vlk!
Eva Dočolomanská za stvárnenie ženy v ženskom chóre v inscenácii pre dospelých Diagnóza: slovo.
Marián Pecko, režisér BDNR, za inšpiratívnu réžiu pre deti a preklad hry Marty Gusniewskej Dobrú chuť, vlk!
Iveta Škripková, za dramaturgický počin pri realizáciu projektu Lexikón sexizmu podporený Úradom vlády SR.
Štúdio TWIGA získalo cenu v nultom ročníku odovzdávania ocenenia PIATA ŽENA 2013 v kategórii UMENIE za dlhodobú aktivitu v boji proti násiliu páchanému na ženách.
 
2012
V tomto roku Slovenský literárny fond udeľoval Ceny a prémie za tvorivé počiny v predchádzajúcej divadelnej sezóne, konkrétne prémie:
Márii Šamajovej za postavu Božky v inscenácií Reality snov, a herečky v inscenácií pre deti Tatranky.
Nine Müllerovej za dve herecké úlohy v BDNR, vo Variáciách lásky a za úlohu mladšej dcéry vo vyššie uvedenej inscenácií.
Mariánovi Peckovi a Ivete Škripkovej za iniciovanie projektu Batolárium pre batoľatá na Slovensku.
 
2011

Herec Tomáš Mischura, ktorý bol členom umeleckého súboru Bábkového divadla na Rázcestí v minulej divadelnej sezóne 2010/2011, získal prestížne slovenské ocenenie DOSKY 2011 v kategórii Objav sezóny 2010/2011. Cenu získal za stvárnenie postavy Gregora Samsu v inscenácii Premena, pod režijným vedením Mariána Pecka. Ide o prvé ocenenie získané v rámci ceny DOSKY pre tohto mladého herca a tiež pre Bábkové divadlo na Rázcestí.
Text Ivety Horváthovej Rodinné blues získal druhé miesto v anonymnej dramatickej súťaži pri udeľovaní Ceny Alfréda Radoka za rok 2010. Táto hra získala súčasne zvláštnu cenu Zlatá žaba za výnimočné dielo v oblasti genderovej problematiky.
 
2010

BDNR získalo na 6. ročníku festivalu Nová Dráma v Bratislave Zvláštnu cenu poroty za inscenáciu kol. autorov/autoriek Bankomaty a sarkofágy v réžii Mariána Pecka. Kolektívna hra vznikla ako projekt Divadelného ústavu a v BDNR bola inscenovaná pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie.

Iveta Horváthová sa stala finalistkou súťaže Dráma 2009 s hrou Omrvinky.
Kolektív Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici získal Cenu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja za pôvodnú autorskú umeleckú tvorbu, 50-ročnú úspešnú divadelnú činnosť a realizáciu medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici udelila Pamätný list Bábkovému divadlu na Rázcestí a Mgr. art. Ivete Škripkovej za dlhoročnú spoluprácu so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a rozvoj umeleckej a tvorivej činnosti.
Primátor mesta Banská Bystrica p. I. Saktor udelil BDNR pri príležitosti jeho 50. výročia Pamätnú plaketu mesta Banská Bystrica.
 
2009

Herečka BDNR Ivana Kováčová dostala Cenu slovenského literárneho fondu za pohostinné účinkovanie v DJZ v Prešove v inscenácii Viera, láska, nádej! Prémie slovenského literárneho fondu získali režisér Marián Pecko za réžiu Rozprávky o psíčkovi a mačičke, herečka Mária Šamajová a herec Juraj Smutný za herecké výkony v predchádzajúcej sezóne.

Tretie miesto v súťaži o pôvodný literárny text získala Iveta Pecková (Škripková-Horváthová) za hru pre mládež Zázraky v pyžame.

Cena pre významné osobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja Kvet kultúry a umenia a Pamätný list boli udelené hercovi Štefanovi Píššovi in memoriam za celoživotné dielo, vysokú umeleckú úroveň hereckého majstrovstva a významný prínos pre rozvoj bábkového divadla.

Inscenácia Michal Ditte: Tajomstvo domu Skuteckých v réžii Ivy Jurčovej získala na 5. ročníku festivalu Nová dráma Cenu bratislavského diváka.
 
2008

ŽABA NA PRAMENI 2008, súťaž o najlepšiu pôvodnú divadelnú hru na tému rovných príležitostí žien a mužov, udelená cena riaditeľke BDNR Ivete Škripkovej (Horváthovej) za hru Black&White.

PERLA SUSEDOV pre inscenáciu Jozef Hollý KUBO (réžia Marián Pecko) na medzinárodnom festivale Susedia v poľskom Lubline.

Literárny fond udelil prémie Ivane Kováčovej za postavu speváčky v inscenácii hry Michala Ditteho Restart: Frankenstein, Márii Šamajovej za postavu Vdovy v inscenácii 
MOCAD(R)ÁMY, Mariánovi Peckovi za réžiu inscenácie hry Michala Ditteho Restart: Frankenstein. 
 
2007

Cena za herecký výkon pre Máriu Šamajovú v rozprávke Anička Ružička a Tonko Modrinka (réžia Iveta Škripková) na Medzinárodnom festivale sólobábkarov a sólobábkariek v poľskej Lodži.
Cena v súťaži o Zlatú divadelnú žabu za hru Predavačka koží, ktorú napísala Iveta Horváthová.
 
2006

Cenu Slovenského literárneho fondu získal režisér divadla Marián Pecko za réžiu inscenácie Bačova žena (MsD Žilina).
Druhé miesto v súťaži Dráma 2005 získala Iveta Horváthová s hrou Fetišistky. Hru v súčasnosti uvádza Slovenské národné divadlo.
 
2004/2005

Cena Mariánovi Peckovi za osobitný režijný pohľad na klasické predlohy v inscenáciách Kráska a zviera a KUBO, Spectaculo Interesse, Ostrava, Česká republika september 2005. Prémie Literárneho fondu Jánovi Haruštiakovi za majstrovské stvárnenie ježibaby a tatka v inscenácii pre deti Perníková chalúpka, Ivete Škripkovej za scénické čítania v sezóne 2004/2005 a herečke Márii Šamajovej za herecké výkony v sezóne 2004/2005.
Režisér Bábkového divadla na Rázcesti, p. Marián Pecko získal Výročnú cenu Slovenského literárneho fondu, udelenú výborom Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia za predstavenie Mestského divadla Žilina Ivan Stodola Bačova žena.
Naša herečka Marianna Mackurová dostala Cenu Slovenského literárneho fondu za herecký výkon v postave barónky v Podivuhodnom popoludní Dr. Zvonka Burkeho a za herecký výkon v sezóne 2004/2005.
 
2004

HAŠTERICA 2004 – cena za tvorivý čin v oblasti slovenského bábkového umenia potešila Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica za inscenáciu Jozefa Hollého Kubo v réžii Mariána Pecka.
 
2003

Cenu za herecký výkon za stvárnenie hlavnej postavy Anny získala Marianna Mackurová na festivale Kopřiva v Kopřivnici.
 
2001

Cena primátora Banskej Bystrice za prínos v oblasti divadelnej kultúry a pamätná plaketa prednostu KÚ v Banskej Bystrici za rozvoj Banskobystrického kraja.
 
2000

Cena primátora mesta Banská Bystrica.