Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Letné Zvesti

 

Divadelné prázdniny. Prekrývajú sa s časom školských prázdnin a časom dovoleniek, kedy sa zdá, že život ustal aj v divadle, ale ! nie je tomu celkom tak.

Leto je súčasne obdobím plným rôznych festivalov, kultúrnych
akcií, ktoré sa snažia – každá po svojom – kultivovať a priniesť impulzy z rôznych oblastí umenia. Väčšinou takým divákom a diváčkam, ktorí a ktoré počas roka nemajú čas na niečo podobné a s radosťou využívajú ponuky letných programov. Aj o tom budú Letné Zvesti. Okrem zaujímavostí a informácií zo zákulisia a života divadla. (is)

 

Príjemné čítanie.

 
AKÉ BOLO LETO S DIVADLOM?
 

Od východu na západ


Rôznorodé ponuky kultúrnych liet, divadelných pútí, či lokálnych multidisciplinárnych festival(ík)ov sú súčasťou prázdninového času. V drvivej väčšine sú zamerané na detského diváka. Fenoménom posledných rokov sa spolu s (pre)množením letných - aj - divadelných programov stala prax jednočlenných/dvojčlenných kočovných divadielok, ktoré ponúkajú svoje produkcie, väčšinou postavené na kritériu atraktívnosti a zábavnosti. Vzhľadom na prevádzkovú jednoduchosť a finančnú efektívnosť takýchto produkcií sme o to radšej, že sa k slovu na mnohých letných akciách dostali aj naše produkcie, ktoré sa zakaždým snažia obhajovať isté umelecké štandardy, ktoré by (najmä!) tvorba pre detského diváka nikdy nemala podceniť.

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Medzinárodný úspech festivalu Bábkarská Bystrica!

 

Počas vrcholu letnej festivalovej sezóny nás prekvapila neuveriteľná správa: Bábkarská Bystrica TOUR sa stala jedným z 26 Laureátov titulu najlepšieho európskeho festivalu spomedzi 715 európskych festivalov ocenených EFFE Label! EFFE Label je európske ocenenie pozoruhodných festivalov rôznych umeleckých druhov, prínosných pre svoju komunitu, svet umenia a Európu; Bábkarská Bystrica EFFE Label získala pre roky 2015-2016 ako aj 2017-2018. Nositeľom titulu Laureát EFFE sa stala ako jediný festival zo Slovenska.

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Kultúrna komisia, 13. júl 2017

 

Napriek letnému času, sa poslanci a poslankyne BBSK stretli v priestoroch VÚC a postupne riešili niektoré témy z oblasti kultúry v našom kraji. Jednou z nich boli merateľné ukazovatele, ktoré boli zaslané divadlám koncom mája. Divadlo Štúdio tanca a naše divadlo daný materiál pripomienkovali nakoľko nastavené ukazovatele sú pre obidve divadlá nerealizovateľné.

 

Viac TU.

 
AKÝ BUDE SEPTEMBER S DIVADLOM?
 

Na domácej scéne

 

Do historickej budovy vily Dominika na Skuteckého ulici, sa po divadelných prázdninách opäť vracia každodenný pulz. V nezmenených hracích časoch pripravujeme na september 2017 predstavenia pre divákov a diváčky všetkých vekových kategórií.

 

Viac: TU.

_________________________________________________________________________________

Na septembrových festivaloch

 

Napriek tomu, že v septembri sa divadelná prevádzka na domácej scéne už spúšťa na plné obrátky, naše divadlo ostane ešte chvíľu v zájazdovom nasadení a navštívi divadelné podujatia v Banskej Bystrici, Senci, Nitre aj (ne)ďalekej Prahe.

 

Viac: TU.

_________________________________________________________________________________

Na zápise do tvorivých klubov pre deti a tínedžerov/ky

 

DramaKlub a Tvorivé písanie fungujú pri BDNR už 7 rokov. Za ten čas zaznamenali mladí autori a mladé autorky, nádejní herci a herečky nejeden úspech v oblasti písania dramatických hier či neskoršieho umeleckého štúdia. Kreatívne kluby pod vedením renomovaných lektoriek otvárame aj túto sezónu. Zápis sa uskutoční 14. septembra od 16.30 hod. v divadelnej Kaviarni vily Dominika.

 

Viac: TU.

_________________________________________________________________________________

Pri výbere inscenácii pre Bábkarskú Bystricu 2018 v Charleville-Meziéres


Svetový bábkarský festival v Charleville-Méziéres je každoročnou prehliadkou toho najlepšieho čo momentálne existuje na svetovej bábkodivadelnej scéne pre deti a dospelých. Zástupkyniam BDNR, riaditeľke divadla Ivete Škripkovej a dramaturgičke Monike Tatarkovej, sa vďake finančnej podpore Fondu na podporu umenia tohto unikátneho festivalu podarí na pár dní zúčastniť. Hlavným cieľom pracovnej cesty bude možné nadviazanie partnerstiev v rámci nasledujúceho ročníka festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018 a získanie renomovaných umelcov a umelkýň západného sveta pre slovenský festival a banskobystrický región.

 

Viac: TU.

 
SEZÓNA 2017/2018
 

(Na)Ladenie

 

Nadchádzajúca divadelná sezóna 2017/2018 s názvom (Na)Ladenie môže niesť podtitul: hľadanie drobných krás, neviditeľných nežností, alebo okamihov, čo dávajú zmysel našej každodennosti. Čo všetko v sebe ukrýva?

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Hrali sme poslednýkrát...

 

Tak sa potešme ešte raz a pozrime sa na inscenácie, s ktorými sa počas aktuálnej sezóny rozlúčime.

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Nádherná premiéra


Vždy keď je tma
tešte sa na ráno
Ružová je oveľa lepšia ako čierna
Vždy keď je čierna tma
tešte sa na ružové ráno

Predstavujeme Nádherný Utorok jedinečnej českej maliarky a spisovateľky Daisy Mrázkovej.

 

Viac: TU.

 

 
DIVADLO MÁ NOVÝ DIZAJN
 

Čierna, biela, černevá...

 

Farebná kombinácia opradená významovou symbolikou, elegantná, dramatická... Aká asociácia vám ešte príde na myseľ? Nie, nie je reč o známej trikolóre z rozprávky o Snehulienke. Reč je o novom farebnom dizajne BDNR. Po stopách čiernej, bielej a červenej sa budeme vydávať počas našej aktuálnej sezóny, v priestoroch divadla i mimo neho. Ako malú ukážku vám predstavujeme nový programový plagát, ktorého autorkou je naša výtvarníčka Svitlana Poltanová. Pre zmenu vizuálneho konceptu plagátu sme sa rozhodli prvýkrát po 10 rokoch!

 

Pozri plagát TU.

 

Zaujal vás?

Môžete nám napísať svoje postrehy a názory na mailovú adresu bdnr.dramaturgia@gmail.com.

 

Budeme sa tešiť. (mt)

 

 

POĎAKOVANIE

 

Židovskej náboženskej obci

 

ŽNO, zastúpená p. predsedom Ing. Jaromírom Woltom, venovala BDNR finančný dar v hodnote 300 eur, viazaný na náklady spojené s prípravou inscenácie Židovské rozprávky.

 

Inscenácia mala premiéru 11. júna 2017 a na jej realizácii sa podielal vynikajúci inscenačný tím. Vďaka podmanivej hudbe Róberta Mankoveckého, originálnej ručne vyrábanej výprave Ivany Mackovej, premyslenej a humornej réžii Mariána Pecka a autentickým hereckým výkonom Ivky Kováčovej a Filipa Štrbu, sa Židovské rozprávky stali absolútne jedinečnou súčasťou nášho repertoáru pre deti, tematicky ojedinelou v tvorbe pre detského diváka v celoslovenskom kontexte.

 

Pánovi predsedovi a všetkým členom a členkám Židovskej obce srdečne ďakujeme za štedrosť a veríme v stretnutie na predstavení! (mt)

NÁJDETE NÁS AJ NA:

Zvesti pripravili:
Monika Tatarková (mt),

Iveta Škripková (is)
Foto: Dodo Šamaj, Marek Harman,

Monika Tatarková

Publikované: 6. 9. 2017

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

SKUTECKÉHO 14, BANSKÁ BYSTRICA

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticket-art.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.