Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

September doma i na cestách

 

Prvý mesiac v novej divadelnej sezóne 2017/2018 sa pre BDNR rozbehol na plné obrátky.

Doma sme privítali českú režisérku slovenského pôvodu Michaelu Homolovú a jej tím, ktorý u nás zrealizoval inscenáciu podľa knižky českej autorky a maliarky Daisy Mrázkovej Nádherný Utorok.

 

BDNR bolo zároveň ocenené medzinárodnou aj slovenskou cenou v oblasti umenia a divadla za festival Bábkarská Bystrica TOUR 2016, Dvojitý impulz.

 

Zápisky z ciest ako aj fotografie z čerstvej premiéry prinášame v septembrových Zvestiach divadla na Rázcestí.

 
OCENENIA PRE BÁBKARSKÚ BYSTRICU 2016
 

Laureátstvo EFFE
Belgicko


V júli zastihla BDNR neuveriteľná správa ohľadom výberu festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2016, Dvojitý impulz medzi 26 Laureátov medzinárodnej platformy EFFE. Následne bola riaditeľka BDNR a festivalu Iveta Škripková pozvaná na ceremoniál oslavy Laureátov EFFE a výhercov ceny EFFE Award. Riaditeľka sa ceremoniálu zúčastnila spolu s dramaturgičkou Monikou Tatarkovou a ich hostiteľom v Bruseli bolo slovenské veľvyslanectvo.

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Mimoriadna cena v rámci ocenení DOSKY 2017 pre Ivetu Škripkovú a Mariána Pecka
Slovensko

 

Nominácie v rámci 22. ročníka divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2017 sú už známe. V tomto roku bude po prvýkrát udelená Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií. Nečakane potešujúcou správou pre nás je, že mimoriadna cena putuje do Bábkového divadla na Rázcestí, Ivete Škripkovej a Mariánovi Peckovi za iniciáciu a realizáciu konceptu festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2016.

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Nominácia pre SKD a tvorcov inscenácie Vojna nemá ženskú tvár

 

Hoci sa nasledujúca nominácia netýka ani nášho festivalu ani inscenácie BDNR, v rámci ocenení DOSKY 2017 ju nemožno prehliadnuť. Nomináciu za Mimoriadny počin v oblasti činohry získala inscenácia Vojna nemá ženskú tvár, ktorú pre SKD Martin vytvorili "naši". Dramatizátorkou famózneho románu Svetlany Alexijevič je Iveta Horváthová. Pod réžiou je podpísaný Marián Pecko. Gratulujeme!

 

Viac TU.

 
POZOROVATEĽSKÝ POBYT V HLAVNOM MESTE BÁBKOVÉHO DIVADLA
 

Svetový festival bábkového divadla v Charleville-Meziéres
Francúzsko

 

V Charleville-Meziéres od 16. do 24. septembra 2017 prebiehal Festival Mondial des Théâtres de Marionettes. Festivalu sa vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia zúčastnili Iveta Škripková a Monika Tatarková ako jediné pozorovateľky zo Slovenska.

 

Viac: TU.

 

NAŠE INSCENÁCIE NA SEPTEMBROVÝCH FESTIVALOCH
 

Bystrica - Senec - Praha

 

Víkend 9. a 10. septembra trávilo BDNR skutočne na cestách. S tromi inscenáciami pre detské publikum sme navštívili 360. ročník Radvanského jarmoku. Potešili sme na treťom ročníku Slnečného festivalu v Senci a pre deti na pražskom Vyšehrade sme pripravili jesennú "kúpačku".

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Divadelná Nitra

 

Familiárium (premiéra 17.9.2016) bolo za uplynulý rok najžiadanejšou produkciou BDNR, ktorá sa zúčastnila programu slovenských mienkotvorných bábkových aj činoherných festivalov: Bábkarská Bystrica TOUR 2016, Bábková Žilina 2017, Dotyky a spojenia, Martin, 2017. Nitrianskemu publiku a hosťom/hostkám z celého sveta sa Familiárium predstavilo po prvýkrát.

 

Viac TU.

 

 
PRVÁ PREMIÉRA V SEZÓNE 2017/2018!
 

Nádherný Utorok

 

V piatok 29. septembra sa uskutočnila premiéra inscenácie Nádherný Utorok, ktorou sme naplno rozbehli novú divadelnú sezónu s názvom (Na)Ladenie. Jednu z dvanástich knižiek maliarky a spisovateľky Daisy Mrázkovej priniesla režisérka Michaela Homolová do slovenského divadla po prvýkrát. Zároveň išlo o znovuuvedenie autorky po 30-tich rokoch.

 

Viac TU.

_________________________________________________________________________________

Rozhovor s režisérkou Michaelou Homolovou

 

Michaela Homolová, česká divadelníčka, pôvodom zo Slovenska, režisérka, scenáristka a bábkoherečka Naivního divadla Liberec, navštívila BDNR ako režisérka po prvýkrát. Hosťovaniu predchádzalo pár rokov aktívneho plánovania, vzhľadom na vyťažený pracovný harmonogram MH. Pri tejto príležitosti sa dramaturgička Monika Tatarková zaujímala o Michaelin pohľad na bábkové divadlo ako žáner, tvorivú prax venovanú deťom v Čechách a na Slovensku, ale aj na jej dojmy z prvej (a snáď nie poslednej!) spolupráce s BDNR, ako aj na jej ďalšie tvorivé plány.

 

Rozhovor TU.

 

 
TVORIVÉ DIELNE NA RÁZCESTÍ
 

Rozbiehajú svoju činnosť opäť od 2. októbra

 

Tvorivé kluby pri BDNR vznikli v roku 2010. Odvtedy v nich kontinuálne tvoria a pracujú deti a mladí ľudia pod vedením renomovaných lektoriek Ivety Škripkovej (Tvorivé písanie) a Márie Šamajovej (DramaKlub). Sezóna 2017/2018 sa pre mladých tvorcov a mladé tvorkyne otvorila 2. októbra prvým stretnutím DramaKlubu. Svoje celosezónne snaženie budú prezentovať počas spoločného večera autorskej tvorby a prezentácie DramaKlubu na konci sezóny.

 

Viac: TU.

 

 

OKTÓBROVÉ NOVINKY

 

Divadelné kvízy

 

Divadelné kvízy v BDNR začali svoju púť minulý rok v rámci Medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2016, Dvojitý impulz. V šapitó sme toho času uviedli dve časti kvízu pre rodiny pod názvom Záhád/y/anky. V sezóne 2017/2018 budeme v Záhád/y/ankách pokračovať a zároveň uvedieme cyklus kvízov pre dospelé publikum.

 

Viac TU.

 
    NOVÉ TVÁRE V DIVADLE
 

 

S novou divadelnou sezónou 17/18 nastúpili do divadla aj nové tváre.
 

Výmena alebo zmeny nastali na úseku produkcie, kde k nám
prišli na miesta produkčných dve nové absolventky masmediálnej komunikácie a to Lucia Strečková a Adriána Antolová.

Úsek ateliérov posilnil Robert Chromý na propagácii.
 

V umeleckom súbore odchádza herec Peter Butkovský a na jeho miesto nastupuje absolvent bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave, Martin Frank.

(is)

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

Zvesti pripravili: Monika Tatarková,
Iveta Škripková
Foto: Dodo Šamaj,
Monika Tatarková

Publikované: 9. 10. 2017

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

SKUTECKÉHO 14, BANSKÁ BYSTRICA

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticket-art.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.