Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Divadelná sezóna 2019/2020

 

 

Časy sa menia. Všetko sa mení, a predsa, to základné sa nemení. Tieto staronové paradoxy sú leitmotívom tvorby a autorského dramaturgického režijného hľadania tejto divadelnej sezóny.

V divadelnej sezóne 19/20 sme sa zamerali na tvorbu pre deti.

V sezóne vzniknú štyri tituly pre deti. Všetky majú za cieľ osloviť deti rôznych vekových kategórií. A, samozrejme, ich rodičov. Majú za cieľ osloviť s témami, s príbehmi, čo deti a rodičia prežívajú, ale málokedy o tom hovoria, premýšľajú,  spoznávajú, ale vďaka divadlu sa o tom porozprávajú...

Chceme sa zamerať na kvalitné spoločenské a ľudské témy.  Na autorov/autorky, čo nepoznáme v slovenskom prostredí, a predsa sú výnimočnými v európskom či svetovom kontexte. Ich prítomnosť a dielo v našich podmienkach bude pre nás obohatením.

Svet je veľmi pestrý, rôznorodý a viac vrstevnatý. Nič nie je čierne ani biele. Aj keď existujú rozprávky. V tituloch tejto sezóny sa chceme dotknúť tejto pestrosti a kvality v divadelnom spracovaní.

 Všetky tituly nesú v sebe elementy každodenných príbehov zo života. Hovoria o strachu, o tom, prečo klameme, hovoria o tom, prečo hľadáme a veríme v šťastie, vypovedajú o poznávaní a o vitalite hry. Tieto tituly prinášajú veľa podnetov na výtvarné a divadelné spracovanie.  Nech sa páči, tu sú:

 

 

O MALEJ SOVE, KTORÁ SA BÁLA TMY
Kto sa bojí, musí do lesa. Čarovná cesta, na ktorej svietia sovie oči.
Svetoznámy príbeh britskej autorky Jill Tomlinson. Do slovenského divadla sa dostáva vôbec po prvýkrát. Pre deti od 4 rokov.
Réžia: Marián Pecko
Premiéra: 29. september 2019
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

ZREALIZOVANÉ

 

 

STRATENÁ ČIAPKA 
Čo sa dialo, keď František nedokázal mame povedať pravdu o svojej čiapke. Podľa rozprávky švajčiarskeho pedagóga, redaktora, divadelníka, muzikanta Jakoba Streita. Prvé uvedenie titulu na Slovensku. Pre deti od 4 rokov.
Réžia: Marián Pecko
Premiéra: 12. január 2020
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
ZREALIZOVANÉ POD NÁZVOM O CHLAPCOVI, KTORÝ VYMENIL SVOJU ČIAPKU ZA ČOKOLÁDU.

 

 

ŠEPOT LESA
Šieste pokračovanie divadelného cyklu pre najmenších. Autorsky a režijne pripravuje renomovaná poľská tvorkyňa v oblasti divadla pre deti Honorata Mierzejewska-Mikosza, kmeňová členka Teatr Lalek v Olstyńe. Prvá režisérkina realizácia na Slovensku. Pre deti od 2 do 5 rokov. 
Scenár, réžia: Honorata Mierzejewska-Mikosza a. h.
Plánovaná premiéra: marec 2020
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Podporil Poľský inštitút v Bratislave.
ZREALIZOVANÉ POD NÁZVOM ŠEPOTY LESA. VZHĽADOM NA OPATRENIA SÚVISIACE S KORONAVÍRUSOVOU PANDÉMIOU SA PREMIÉRA PRESUNULA NA 20. SEPTEMBER 2020 (sezóna 2020/2021).

 

 

HRA alebo ZAHRAJTE SA S NAMI! 
Klauniáda o dvoch lenivých kocúroch a šikovnej myške. Návrat k najznámejšej hre básnika, dramatika Jozefa Mokoša, dramaturga, umeleckého šéfa, riaditeľa Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici v rokoch 1962 – 1980. Prvý impulz k výročnej sezóne 2020/2021, pri príležitosti 60. rokov existencie  bábkového divadla v Banskej Bystrici a 100 rokov divadla na Slovensku. Pre všetky hravé duše od 4 rokov. 
Réžia: Marián Pecko
Premiéra: jún 2020
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
ZREALIZOVANÉ POD NÁZVOM HRA. VZHĽADOM NA OPATRENIA SÚVISIACE S KORONAVÍRUSOVOU PANDÉMIOU SA PREMIÉRA PRESUNULA NA 18. OKTÓBER 2020 (sezóna 2020/2021).

 


TEENAGE

 

 

Jediný titul tejto sezóny sa venuje pocitom a poznávaniu v čase teen age. Uvažujeme o deťoch, čo prestali byť deťmi, a predsa nemôžu byť ešte dospelými... Paradox zvláštneho veku, zvláštneho stavu, ktorým musíme prejsť, či chceme alebo nechceme, úspešne analyzuje tvorba, nám doteraz málo známej až neznámej autorky Xenie Dragunskej.

To je náš vklad a krok k teen age. Nová autorka, nová režisérka, nová téma. Veríme, že zaujme všetkých, bez ohľadu na vek.

 

BOZKÁVAŤ SA, ZAKÁZANÉ!
Adaptácia surreálno-humorných poviedok súčasnej ruskej autorky. Tvorbu Xénie Dragunskej prirovnávajú k tvorbe popredného autora ruskej surrealistickej avantgardy Daniila Charmsa. Jej diela majú jedinečné, často neuveriteľné nadprirodzeno-realistické príbehy, pretkané iróniou a humorom. Prvá divadelná adaptácia diela Xénie Dragunskej na Slovensku.
Scenár, réžia:  Júlia Rázusová a. h.

Premiéra: 7. február 2020

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s podporou Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.
Realizované s podporou Honorárneho konzulátu Ruskej federácie v BB.
Vzniklo s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. 

ZREALIZOVANÉ POD NÁZVOM TAJOMNÝ MAJÁK.

 

 

PARADIVADELNÉ AKTIVITY

 

 

NOC DIVADIEL 2019 (pre mladých a dospelých)

 

Večer na počesť 30. výročia Nežnej revolúcie spojený s prezentáciou novej knihy AKO ODVRÁVAŤ NOVEMBRU autorky Zuzany Maďarovej.

ZREALIZOVANÉ POD NÁZVOM ŽENY NOVEMBRA. Konalo sa 16. novembra 2019.

 

 

Pokračuje ľudsko-právny projekt DIVADLOM K DISKUSII (pokračovanie projektu DEMOKRATICKÁ ŽIVÁ KNIŽNICA PRE ŠKOLY).
V projekte účinkujú divadelné miniatúry PAPUŠA (téma rómskeho holokaustu a spolunažívania majority a minority) a TAK, ČI INAK, LÁSKA (téma podpory práv LGBTI ľudí a párov).
Projekt prebiehal počas celého roka 2018 na ZŠ a SŠ v Banskobystrickom kraji a inde.
ZREALIZOVANÉ
*Od októbra 2018 do decembra 2019 sme zrealizovali 24 zastávok v rámci obidvoch nadväzujúcich projektov. Inscenácie videlo a následne diskutovalo 600 divákov, diváčok, 500 študentov, študentiek, pedagógovia, pedagogičky a verejnosť.   

Finále projektu Divadlom k diskusii sa konalo 10. 12. 2019 v priestore Laboratória súčasného umenia FVU AU na Hornej 36 v BB v rámci vyvrcholenia kampane 16 DNÍ AKTIVIZMU PROTI NÁSILIU PÁCHANÉMU NA ŽENÁCH. 

Projekty boli podporené Ministerstvom spravodlivosti SR, v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.  

 

 

Rok 2020 je venovaný Roku slovenského divadla, takúto udalosť oslavujeme po prvýkrát v histórii Slovenskej republiky. Zároveň v roku 2020 naše divadlo oslávi 60. narodeniny. Vzácne výročia si pripomenieme špeciálnymi podujatiami.