Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Misky strieborné, nádoby výborné

V utorok 19. decembra sme pohostinsky uviedli tri predstavenia bratislavského Štúdia 12. Herečky Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Danica Matušová, Kristína Tothová a herec Ľubo Bukový sa najprv predstavili 9. ročníku ZŠ Triedy SNP a študentom/tkám SOŠ Obchodu a služieb z Banskej Bystrice. Druhé predstavenie navštívili žici a žiačky ZŠ z Makova. Zároveň sme pre mladšie deti z Makova pripravili paralelný program pozostávajúci z Minikurzu animácie (vedie Majka Šamajová) a diskusie o divadle, tvorbe divadelnej inscenácie a divadelných profesiách, ktorú nazývame Divadelná abeceda (vedie Monika Tatarková). 

 
Večer sa Misky strieborné, nádoby výborné predstavili bystrickým divákom a diváčkam. Príjemne nás potešil záujem verejnosti, predstavenie sa uskutočnilo pred vypredaným hľadiskom. Hosťovanie populárnych herečiek je pre Bystričanov a Bystričanky stále udalosťou, čo istým spôsobom môžeme považovať za pozitívne. Veríme, že niektorých/niektoré prilákala do divadla aj téma inscenácie a kultivovaný ostrovtip jej autorky Jany Juráňovej. Témy štúrovskej generácie, slovenského národného obrodenia a romantickej literatúry sú nám dobre známe a vedomosti, ktoré sme o nich nadobudli, často považujeme za nemenné a samozrejmé. Misky strieborné, nádoby výborné, porušujú práve tento stereotyp. Prostredníctvom optiky dobových súputníčiek, družiek, múz a manželiek tzv. romantických mužov, rozprávajú o našich národných obroditeľoch ako o ľuďoch prinajmenšom polemických, s mnohými rozporuplnými vlastnosťami. Misky strieborné, nádoby výborné sú sviežim impulzom v stojatých vodách našich národných sebapotvrdzovaní. Vo výbornom hereckom a režijnom prevedení. 
 
Predstavenie zároveň navštívil kolektív jazykovej školy IC Centre, po predstavení si v priestoroch divadla firma usporiadala záverečný večierok. Kolektív IC Centra u nás trávi tento čas už viac rokov a divadelné zážitky sú mu blízke. Napriek tomu Misky strieborné, nádoby výborné medzi divákmi/čkami mimoriadne zarezonovali a zožali samé nadšené ohlasy.  
 
Srdečne ďakujeme režisérke Alene Lelkovej, herečkám, hercovi a celému tímu Štúdia 12 za podnetné divadelné impulzy.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. 
 
(mt)