Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
V marci oslavujeme SVETOVÉ DNI DIVADLA

Blížia sa svetové dni rôznych oblastí divadla! 20. marec, 21 marec a 27. marec !

Pripomeňte si ich s nami!

 

 

20. marec     Svetový deň divadiel pre deti a mládež

Pod záštitou Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ) sa oslavuje od roku 2001 Svetový deň divadla pre deti a mládež. Je určený na podporu práv detí a mládeže na umelecké a kultúrneho obohacovanie sa. V detskom divadle sa stáva mladé publikum svedkom nielen známych životných skúseností, ale aj doposiaľ neznámych, ktoré mu rozširujú obzory.

Viac informácií a Posolstvo k Svetovému dňu divadiel pre deti a mládež nájdete TU.  (zdroj: ASSITEJ International.org)  alebo na stránke: http://www.assitej-international.org/en/category/assitej-international/world-day-of-theatre/

 

 

 

21. marec     Svetový deň bábkarstva a bábkového divadla                                                        

WORLD PUPPETRY DAY bol vyhlásený v roku 2002 Medzinárodným bábkarským zväzom (UNIMA). Je to deň oslavy bábkarstva, určený na podporu umenia bábkohercov, ktorí pomocou bábok poučujú deti o nových a vzrušujúcich veciach, počúvajú ich príbehy, pomáhajú im zbaviť sa strachu a vyvolávajú deťom na tvárach smiech a radosť. Bábkarstvo má bohatú históriu a na Slovensku má viacero podôb a vysokú úroveň. Okrem hier pre deti, divadlá uvádzajú aj náročné hry pre dospievajúcu mládež a dospelého diváka. Tento deň je príležitosťou v čo najširšom meradle prezentovať rôznorodosť bábkarského umenia.

Pravidelne od roku 2006 je s oslavami Medzinárodného dňa bábkového divadla spojené aj posolstvo niektorého zo svetovo uznávaných umelcov, pôsobiacich v oblasti bábkarského umenia. Tohtoročné posolstvo, videopozdravy bábkarov z celého sveta, ako aj viac informácií nájdete TU alebo na stránke: https://www.unima.org/en/150-days-before-world-puppetry-day-2021/

 

Pripomeňte si tento deň s nami! Pripravili sme pre Vás online predstavenie DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU, ktoré si môžete pozrieť v nedeľu 21. marca o 16:00 h. na navstevnik.online.   

 

 

 

 

27.3.     Svetový deň divadla

Pri tejto príležitosti každý rok vznikne Posolstvo k Svetovému dňu divadla. Tento rok  ho napísala britská divadelná, filmová a televízna herečka Helen Mirren. Posolstvo v slovenskom jazyku nájdete TU. (zdroj DÚ Bratislava)

Ďalšie informácie o Svetovom dni divadla nájdete na medzinárodnej webovej stránke https://www.world-theatre-day.org/

 

 

                                               ≠sme s vami, buďte s nami